20 / 8 / 2019


כשמתבוננים בתוך רהיט או מאחוריו ורואים שמה שנסתר מהעין לא פחות יפה ומושקע מהגלוי לעין אתם יכולים להיות בטוחים שמישהו השקיע בכם.

לא תמיד ניתן לראות בבירור את פנים הרהיט (תלוי בסוג הרהיט) לכן כאשר אני מתעד את תהליך הבנייה חשוב לי להתמקד באנטומיה של הרהיט לא מפות מאשר מאשר החיצוניות. להראות כיצד מחוברים החוצצים במחברי נגרות מסורתית כמו "זנב יונה" כיצד יושבות המגירות ישר ויפה לצד מסילות העץ. בסופו של דבר איכות הפנים תשפיע על יציבות הרהיט ואריכות ימיו.

ישנם עוד פרטי נגרות נסתרים האמורים להיחשף לאחר השלמת הבנייה. גב הרהיט לדוגמה או עיצוב המגירות. אני נהנה להשקיע בפרטים אלו כי הם הופכים את השימוש היום יומי לחוויה של התבוננות ביצירת אומנות שככל שמתעמקים בה יותר דברים חדשים מתגלים לעין.

13 / 7 / 2019


אחד המחברים שאני אוהב ומרבה להשתמש בו בבניית הרהיטים הוא מסילת זנב יונה או Sliding dovtail joint. 

להבדיל ממסילה מרובעת בה ניתן לחבר לוח עץ אחד לשני מכל כיוון במסילת זנב היונה החיבור נעשה מהצד בלבד מה שנותן לו יתרון מכני מובהק. מחבר זה מפגיש שתי חתיכות עץ בצורה שכמעט בלתי ניתנת להפרדה. גם ללא שימוש בדבק, מסמרים או ברגים הוא שומר על העצים מחוברים אחד לשני מה שמבטיח את עמידות הרהיט לשנים רבות.

בצילום שלפניכם אפשר לראות תחתית של פלטה עליונה של מדף פינתי שעבדתי עליו השבוע.

החלק הקדמי של המדף מחליק פנימה מלמטה ב- 90 מעלות לפלטה ונותן את האשליה של עובי.

בהרבה מקרים חיבור זה נותן גם פן אסתטי כמו שניתן לראות בפוסט הקודם על מחברי הפרפר (Butterfly joint) אך פה הבחירה היא מסיבות של חוזק ויציבות בלבד.

 

ניתן לראות את תהליך העבודה ואת המדף עצמו בדף האינסטגרם.

29 / 5 / 2019


הם לא רק ליופי. מחברי הפרפר (Butterfly joint) או מחבר הולנדי (Dutchman jont)

נועדו על מנת לחבר בין שני לוחות עץ או למנוע את המשך היווצרות הסדקים בעץ. 

האדריכל ואמן העץ "ג'ורג' נקשימה" שהחל לפעול בארצות הברית בשנות ה- 50 עשה שימוש רב במחברים אלו. הרעיון היה לא לשנות את צורתו והיווצרותו הטבעית של העץ אלא להדגיש את היופי שבו. 

אך ההיסטוריה של מחבר זה מתחילה קצת לפני בתקופת הנהרה לזהב. לסן פרנסיסקו הגיעו הרבה בעלי מלאכה ממדינות אירופה על מנת למצוא פרנסה. המונח מחבר הולנדי - Dutchman jont

הוא סלנג לשם כולל לשיטת עבודה שהביאו אתם בה משתמשים בחתיכת עץ נוספת על מנת להסתיר או לחזק חוסר שלמות או טעויות שנעשו בעץ. 

בימים אלו אני עובד על ספסל מלוח אלון לבן. הלוח יפיפה עם הסדקים שהגיעו אתו ואני משתמש באותה טכניקה עתיקה ואותו רעיון שהגה ג'ורג' נקשימה על מנת לחזק ולשמור על

יופיו הטבעי. 

מוזמנים להיכנס לדף האינסטגרם כדי לעקוב אחר תהליך העבודה.

14 / 5 / 2019


השבוע התחלתי פרויקט חדש. יחידת מדפים כאשר המדפים עשויים מעץ אגוז אמריקאי.

בצילום ניתן לראות את קרשי האגוז בניסור גס (כלומר לא מדויק, הדיוק יבוא בהמשך בעזרת הכלים הידניים).

עץ האגוז הוא עץ נשיר הגדל לגבהים שבין 10 ל- 40 מטר והוא מגיע אלינו בעיקר מצפון אמריקה אך גם ממרכז אמריקה ומאזורים מסוימים באירופה. צבעי העץ מגוונים, מצבע שמנת בעצים צעירים ובאזורים הקרובים לקליפת הגזע (נקרא Sapwood) ועד גוון חום שרק מכהה ככל שהעץ בוגר ומתקרבים לליבת העץ (החלק החום נקרא Heartwood).

בשלב של ייבוש העץ בתנור צבעו הופך לחום דהוי ובייבוש באוויר צבעו הופך לחום סגלגל. אך ברגע יישום הגימור וספיגתו בעץ צבעו חוזר לגווניו הטבעיים. זהו עץ עשיר בטקסטורה שלאחר החלקה וגימור מתקבלת תוצאה מהפנטת שרק הטבע יודע לתת. חוזקו מוערך בדרגה 4 ( 5 - 1 ) ומאוד נוח לעבוד אתו. חסרונו היחיד הוא מחירו היקר.

שימושים נפוצים באגוז האמריקאי הם רהיטי יוקרה, דלתות, בוצ'רים וגופי רובים או חלקים לנשק כגון ידיות, מדפסים וכתות.

כנגר זהו אחד העצים האהובים עלי. נוח מאוד לעבד אותו בכלים ידניים כגון מקצועות, מפסלות ויש לו ריח נעים ומיוחד שמופץ בסדנה שלא ניתן להתעלם מנוכחותו. אחת ההנאות בעת העבודה עם האגוז האמריקאי הוא להרגיש איך לאט לאט הוא נהיה יותר ויותר חלק והטקסטורה רק נהיית יותר יפה.   

 

 

 בית         חנות רהיטים          נגרות עם מודעות סביבתית         עבודות        אודות          צור קשר